Jak připravit dítě na příchod sourozence

Včas to sourozenci řekněte, ale neuberte mu pozornost

Nachystejte si k ruce ultrazvukové snímky a až budete mít chvíli času v klidu si s potomkem sedněte. Fotky z ultrazvuku mu ukažte, zároveň i své bříško a citlivě mu sdělte, že tam je jeho malý sourozenec, bráška nebo sestřička. Dobré bude, když si k ruce ještě připravíte fotografie staršího potomka (v bříšku a první měsíce po narození). Rád si poslechne, jak se narodil a jak vypadal, když přišel na svět.

děti

Tip: zdůrazněte také důležitost jeho pomoci, až se mladší sourozenec narodí

Aktivně ho zapojte do příprav

Staršího sourozence hned od začátku aktivně zapojte do příprav. Opět pocítí pocit důležitosti a nebude si připadat jak na druhé koleji. Může pomoci sestavit novou postýlku, vybrat barvu kočárku a navrhnout jména pro miminko. Občas mu řekněte, jak jste ráda, že s přípravami pomáhá. 

Běžte mezi miminka

Potomek si zřejmě neumí dobře představit, co ho čeká. Dobré bude, pokud navštívíte kamarádku s malým miminkem nebo zajdete do dětského koutku, kde jsou malá miminka.

Vysvětlete, co se bude dít v den porodu a pár dní poté

Dopředu staršímu sourozenci vysvětlete, že porod se odehrává v porodnici, kde budete muset pár dní zůstat. Řekněte mu, kdo ho bude po tuto dobu hlídat a kdo (tatínek, babička) s ním půjde za vámi na návštěvu. Ujistěte ho, že hned jak to bude možné, přijde se do porodnice na malého brášku nebo sestřičku podívat.

Tip: s tatínkem může dítko vybrat hračku pro miminko

miminko

Návštěva v porodnici

Po příchodu do porodnice může starší sourozenec miminku předat vybranou hračku. Pokud budete fotit, foťte obě ratolesti spolu, aby si starší nepřipadal odstrčený. 

Tip: v porodnici mějte připravenou hračku pro staršího sourozence a při návštěvě porodnice mu ji dejte. Řekněte, že je to dárek od miminka

Zapojte ho do péče o miminko a vyhraďte si čas jen pro sebe

Možná se budete zpočátku bát, ale nechte aby bývalý jedináček pomohl například s koupáním nebo krmením. Dovolte, aby se ti dva malí sourozenci mohli sblížit. Starší mu může ukazovat hračky a naučí se s ním komunikovat. Občas se také v péči o miminko prostřídejte s partnerem a věnujte se jen staršímu dítku.