Nepříznivá ekonomická situace

Úspory se znehodnocují

První takovou větší ránou pro ekonomiku byla pandemie Coronaviru, protože platila různá omezení a nakažení včetně lidí včetně těch v karanténě nemohli do práce. Bohužel některé firmy v pohostinství museli i zavřít. Situace se začala zlepšovat, ale v tom přišla druhá rána, a to konkrétně válka na východě. Třeba s trhem energií to zamávalo opravdu hodně, přičemž zdražování se dotklo každého z nás.

řada mincí

Třeba takové rostoucí ceny paliv se promítnout do spousty oblastí, protože přepravovat všemožné zboží je potřeba stále. Samozřejmě ještě k tomu tu máme vysokou inflaci, přičemž aktuálně za listopad 2022 je na hodnotě 16,2 %, což je opravdu vysoké číslo, které s našimi úsporami umí slušné zamávat. Proto rozhodně platí, že jestliže máte vyšší úspory, tak byste je neměli nechává jen tak ležet na běžném účtu, protože jejich reálná hodnota stále klesá a postupně si za ně koupíte stále méně.

Státní rozpočet

Aby stát mohl fungovat, tak samozřejmě potřebuje dostatek peníze, protože ty jsou potřeba například pro zajištění zdravotní péče, vzdělávacího systému, složek integrovaného záchranného systému a tak dále. Tohle všechno je potřeba pro spokojenost občanů, protože každý chce, aby naše populace byla vzdělaná a dostávala dobrou zdravotní péči. Kde na to stát bere? Samozřejmě u nás funguje daňový systém, kdy daníme různé příjmy a poplatky.

správa financí

Následně vláda schvaluje státní rozpočet, který tyto peníze rozděluje do různých sektorů. Jako většina ostatních států bývá rozpočet schodkový, což znamená, že se nám tím navyšuje státní dluh. Samozřejmě to není ideální, ale mnohdy je ro potřeba pro chod a udržení státu. Když se celý dluh rozpočítá, tak nám vyjde, že každý z nás dluží Hypotekybezregistru přes 220 000 Kč. Možná si řeknete, že je to hodně, ale v porovnání s ostatními zeměmi na tom nejsme špatně.